Az EP-képviselő elárulta: így lehet Orbán Viktor a híd Európa és az USA között
Gál Kinga szerint Trump hatalomra kerülésével az európai patrióták is bátrabban fognak politizálni.
Pamela Quanrud, az USA helyettes külügyi államtitkára szerint a magyar kormánynak az új alkotmány megszövegezésekor alkalma lesz arra, hogy mindenki előtt bizonyítsa elkötelezettségét a demokratikus alapelvek mellett.
Odafigyelünk Magyarországra - jelentette ki szerdán Washingtonban Pamela Quanrud amerikai helyettes külügyi államtitkár a Johns Hopkins Egyetemen tartott, Magyarországról szóló konferencián. Quanrud elmondta, a magyar kormánynak az elkövetkező hónapokban, az új alkotmány megszövegezésekor alkalma lesz arra, hogy mindenki előtt bizonyítsa elkötelezettségét a demokratikus alapelvek mellett. „Az alkotmány nemcsak egy újabb törvény, annak nemcsak az egyetemes értékeket kell tükröznie, hanem egy széles, nem pártos konszenzust is arról, hogy miként kell felépülnie egy ország kormányzatának” - mondta Quanrud.
„Magyarországnak az EU-elnökség alatt egyedülálló lehetősége nyílik arra, hogy bizonyítsa a demokrácia iránti elkötelezettségét a világnak, azon belül a harmadik világnak, amely a sikeres átmenet követendő modelljeit keresi” - közölte a diplomata, aki megerősítette, hogy Hillary Clinton meghívást kapott az EU keleti partnerségi politikájáról Magyarországon rendezendő májusi csúcstalálkozóra.
Szapáry György washingtoni nagykövet elmondta, a jelenlegi alkotmány magában foglalja, hogy ideiglenes jellegű. Szapáry párhuzamot vont az 1958-ban 60 százalékos eredménnyel választást nyerő Charles de Gaulle-t és Orbán Viktort ért kritikák között. Szapáry szerint a jelenlegi magyar változásokat is történelmi perspektívából lehet majd megítélni. Charles Gati, a Johns Hopkins Egyetem professzora elmondta, szerinte Magyarország „nem liberális”, „központilag irányított” demokrácia, s nyugati elkötelezettsége nem egyértelmű.